شادی و بازی لازمه زندگی همه آدم‌هاست اما این شادی برای برای بچه‌ها نقش تعیین کننده دارد و بر روی رشد و سلامت روانی در بزرگ سالی او تاثیر می‌گذارد . شادی به روش‌های مختلف تامین می‌شود که هر روش می‌تواند نقطه مثبتی بر روی زندگی کودکان باشد. مادری که در خانه شاد باشد و شیطنت بکند زندگی را به جریان می‌اندازد اگر در خانه بازی کند، شوخی کند، و صد البته بازی همه اهل خانه نوید زندگی می‌دهد . انتقال شادی از پدران و مادران و کودکان امکان‌پذیر است. همین چند سال کودکی‌ست که وقت بازی‌های کودکانه است. در واقع کودک شاد امروز، فرد موفق و شاد آینده خواهد بود.
بازی کردن با کودکان، کشف دنیا، قوانین طبیعت، تفکر در پیرامون زندگی را می‌آموزد. آنها توانایی‌های خود را در بازی‌ها می‌سنجند که هیچ علمی آن را به کودکان نخواهد آموخت. کودکی که به اجبار والدین به جای بازی و تحرک و شادی پشت میز کلاس زبان می‌نشیند، کودکی که به جای گرفتن مداد رنگی برای نقاشی و خط‌خطی کردن، الفبا را می‌آموزد، رشد سالم روانی را که بین یک تا شش سالگی اول زندگی باید اتفاق بیفتد را از دست می‌دهد.  کودک دانشمند امروز، انسان مضطرب فرداست که شانس پیشرفت در بسیاری از زمینه‌های احساسی را از دست خواهد داد.
کودکان سرشار از انرژی‌اند و نیاز دارند که انرژی درونی‌شان را به نحو مطلوب تخلیه کنند که این فقط با بازی امکان‌پذیر می‌شود. چیزی که باید حتما به آن توجه کرد این است که از جر و بحث و جدال بین والدین، تنش را در کودکان ایجاد کرده و اثرات منفی و مخربی را بر عملکرد مغز آن‌ها می‌گذارد . شاید اثرات مخرب این اختلال را ندانیم اما این اتفاق‌ها باعث اختلالات در یادگیری و در مدیریت صحیح احساسات آن‌ها می‌شود.
بازی خوب مخصوصا بازی با هم سن و سال‌ها در مکان‌هایی که برای بازی ساخته شده مثل خانه بازی باعث رشد و شکوفایی کودکان می‌شود. آن‌ها با بازی کردن در کنار هم به شادمانی می‌پردازند و این شادمانی خلاقیت را در وجود آن‌ها بر می‌انگیزاند و احساس لذت و موفقیت را در وجود آن‌ها متبلور می‌کند.
کودک باید بدون ترس و اضطراب، بدون تحمیل و نگرانی به بازی بپردازد و لذت ببرد، والدین می‌بایست دورا دور حامی کودکان در بازی‌ها باشند. از عوامل مهم برای رشد کودک در سنین پیش از دبستان بازی‌ها هستند. رقابت در بازی‌ها نقش مخرب و مشارکت و همکاری نقش سازنده برای کودکان دارد، بازی تمرین زندگی است تمام مهارت‌های زنگی را در بازی می‌آموزند.

کودکان وقتی وارد محیط بزرگتر از خانواده مثل مهدکودک می‌شوند با همه آموزش‌ها آشنا می‌شوند مثلا با هم بودن، با هم خندیدن، با هم بازی و شادی کردن و … را یاد می‌گیرند و همه فعالیت‌های اجتماعی را که باید در بزرگسالی انجام دهند را پایه‌گذاری می‌کنند و کم کم این آموزه‌ها را فرا می‌گیرند.

بهترین بازی برای کودکان ساختن و خراب کردن است مثل پازل ها، شن بازی، خانه سازی و … کودکان نیاز دارند که تحرک داشته باشند و انرژی درونی خود را تخلیه کنند مثل طناب‌ بازی، طناب‌کشی، مسابقات گروهی، پریدن، رنگ‌آمیزی کردن، روزنامه پاره کردن، گوله کردن، پرتاب کردن، آب‌بازی، توپ‌بازی، گرگم و گله می‌برم و هزاران بازی خلاق دیگر در قالب نمایش‌های عروسکی، خلاق و… در جشن‌ها و بازی‌ها به بچه‌ها یاد بدهیم که گروهی بازی کنند، اجتماع کوچک خود را داشته باشند. گروهی وسیله‌های بازی را پخش کنند و گروهی آن را جمع کنند.

تعامل والدین و کودکان، تاثیر عوامل محیطی، در نظر گرفتن خلق و خوی کودکان، شرایط مکانی، جوی، زمانی همه به داشتن یک محیط شاد برای کودکان ضروری است. با دست‌های خالی نیز می‌توان به کودکانمان لبخند و شادی را هدیه داد. بیایید کودکان خود را در آغوش بگیریم و به آنها مفهوم عشق و امید به فردا را یاد بدهیم. آنها مالکان فردای ما هستند، انسان‌های درستکار، واقعی، با وجدان، انسان‌دوست، هم نوع‌گرا، شاد و سرزنده تحویل جامعه بدهیم. جامعه ما نیاز به تربیت انسان‌های پویا، شاد، متفکر، خلاق و سازنده دارد چرا ما به عنوان یک انسان از این وظیفه انسانی خویش که خداوند هدیه داده سرباز زنیم.

مجموعه آفتاب برای نیل به چنین اهدافی دپارتمان جشن‌ها و مناسبت‌ها را پایه‌گذاری کرده که رویدادهایی را برای کودکان طراحی و برگزار کنند.

فهرست