آموزش مهارت های زندگی به کودکان  


در آموزش مهارت‌ها،‌ نقش مشاور متخصص به عنوان مکملی در کنار پدر و مادر تعریف می‌گردد. انسان گاهی اوقات در اثر مشکلات زندگی، در شرایطی قرار می‌گیرد که احساس ناامیدی و درماندگی می‌کند و فکر می‌کند که سختی‌های زندگی بسیار فراتر از آستانه تحمل اوست. گاهی وقتها در اثر ارتباط با دیگران و رفتارهای برخی افراد احساس استیصال می‌کند و شتاب زده و عجولانه برخورد می‌کند. تمامی این مشکلات به دلیل ناپختگی و عدم آموزش مناسب مهارت های زندگی به فرزندان است. فرزندان همیشه در کانون امن خانواده باقی نمی‌مانند و دیر یا زود باید وارد اجتماع شوند و با مشکلات ریز و درشت زندگی مواجه ‌شوند. پس بهتر است از هم اکنون مهارت های زندگی را به فرزندان خود آموزش دهید تا در آینده زندگی بهتری داشته باشند.

۱)مهارت های زندگی : ارتباط با دیگران

بچه ها به زودی بزرگ می‌شوند، کار می‌کنند، ازدواج می‌کنند و با مسائل مختلف روبرو می‌شوند. کودکان در صورتی می‌توانند با مسائل و مشکلات مختلف کنار بیایند که از قبل برای آن آماده شده باشند. تعاملات میان خواهر و برادرها و دوستان تمرینی بسیار موثر برای رویارویی با مشکلات زندگی است. کودکان باید بیاموزند تا در عین احترام گذاشتن به دیگران و کنترل خود، حق خود را بگیرند و نظر خود را به راحتی بیان کنند. مثلا برای این منظور می‌توانید از بچه ها بخواهید یکدیگر را نقاشی کنند و هر وقت که یکدیگر را رنجاندند، قسمتی از نقاشی را پاره کنند. این کار تاثیر بسیار زیادی بر کودکان دارد و به آن ها می‌فهماند که رنجاندن دیگران چه تاثیر بدی بر آن ها می‌گذارد.

۲) مهارت های زندگی : مدیریت زمان

مهارت مدیریت زمان یکی از مهارت های مهم و اساسی دوران بزرگسالی است. کودکان باید مدیریت زمان را در زندگی بیاموزند و با فعالیت های بیهوده و مفید آشنا شوند. مثلا باید بدانند که تماشای زیاد تلویزیون تاثیر بدی بر آن ها و زندگی شان می‌گذارد. وقتی که کودک بزرگ شد باید یک ساعت مخصوص برای خود داشته باشد و بیاموزد که باید برای بیدار شدن از خواب تقلا کند. کودکان خود را تشویق کنید تا کار های مدرسه شان را در زمان مقرر انجام دهند. حتی می‌توانند کارهای روزانه خود را یادداشت کنند تا یک برنامه درست برای انجام آن ها داشته باشند. در صورتی که برای انجام به موقع کارهای خود اضطراب زیادی دارد راهی پیدا کنید تا موجب آرامش او شود.

۳)مهارت های زندگی : مدیریت مالی

اجازه دهید تا کودکان تصمیم های مالی کوچکی برای خود بگیرند. بچه ها با اشتباه در موقعیت های کنترل شده، چیزهای زیادی می‌آموزند. بچه ها باید یاد بگیرند تا پول خود را چگونه خرج کنند. شرایط و مقررات را برای آن ها مشخص کنید مثلا اگر ماهانه به آن ها پول می دهید باید بدانند که تا ماه آینده خبری از پول نیست، حتی اگر پول خود را زودتر از موعد مقرر خرج کنند. به آن ها بیاموزید پول های خود را برای نیاز های مختلف تقسیم بندی کنند و بخشی از پول را پس انداز کنند.

۴)مهارت های زندگی : رعایت نظم

معمولا بچه ها انبوهی از وسایل بازی و خرده ریز برای خود دارند. دسته بندی و مرتب کردن وسایل بچه ها را به خودشان بسپارید و آن ها را تشویق کنید تا وسایل قدیمی شان را به دیگران ببخشند. می‌توانید صندوق های فانتزی و جذاب برای آن ها تهیه کنید تا برای مرتب کردن وسایل شان تشویق شوند.

۵)مهارت های زندگی : خانه داری

انسان هر شغلی که داشته باشد باید بتواند کارهای خود و خانه اش را انجام دهد. می‌توانید در انجام کارهای کوچک خانه مثل جدا کردن کاهوها و چیدن نانها از کودکان کمک بگیرید و یا از آنها بخواهید لباسهایشان را در ماشین لباس‌شویی بیندازند. در هنگام خرید کردن کودکان را نیز با خودتان ببرید و آنها را با مواد غذایی و ملاحظات اقتصادی آشنا کنید. با یادگیری تدریجی کارهای خانه، کودکان در بزرگسالی به خوبی می‌توانند از عهده ی کارهای شخصی خانه شان بربیایند.

۶)مهارت های زندگی : مهارت تصمیم ‌گیری

مهارت تصمیم‌گیری یکی از بزرگترین مهارتهای لازم در زندگی است. از فرزندانتان بخواهید اهدافشان برای آینده را بنویسند و سپس در مورد کارهای لازم برای رسیدن به اهدافشان با آنها صحبت کنید. به آنها بیاموزید که در مسیر رسیدن به اهدافشان باید به شواهد و مدارک تکیه کنند و با اطمینان تصمیم بگیرند. هم چنین در هنگام تصمیم گیری کودکان، مزایا و معایب آن تصمیم را بگویید و سپس تصمیم‌گیری را به عهده خود او بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *